Lipowetz
-
DST
50.20km
-
Teren
3.00km
-
Czas
02:40
-
VAVG
18.83km/h
-
VMAX
58.80km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Lipowetz czyli jazda do Lipowca. Stara mapa w garść, znaczy sie w telefon i na poszukiwania. Odwiedziłem kilka miejsc gdzie spodziewałem się znaleźć ślady po lipowieckich kopalniach z XIX w. W jednym miejscu zalana sztolnia. Pod lustrem wody widać prawdopodobnie resztki obudowy sztolni. W innym miejscu dwie hałdy a nieco dalej też zalana sztolnia odwadniająca. Kolejne dwa miejsca bez efektu bo pewnie skutecznie zlikwidowane. Pogoda dopisuje.
W trasie
W kierunku Lipowca
Lipowiec
Stary kierchow
Wykonany zapewne w ustrońskie hucie
Możliwe że zalana sztolnia
Dwie hałdy
Zalana sztolnia
Łupki w potoku
W lesie wyżej jeszcze śnieg
Kategoria Rower
Wilamowice noch einmal
-
DST
40.67km
-
Teren
4.00km
-
Czas
02:25
-
VAVG
16.83km/h
-
VMAX
57.80km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Ponownie do Wilamowic. Okazało sie że faktycznie w lesie jest więcej hałd. Także tam gdzie wskazał mi znajomy. Prawdopodobnie były tam 2 lub 3 pola górnicze St. Antoni Zeche, Hirschenstand Zeche i Gotes gabe Zeche.
Staro cesta
Hałda z drzewem w szybie
Potok z miejscami przecięcia wsrstw łupków
Zawalona sztolnia z wypływem
Hałdy na skraju pola
Duża halda z lejem
Widoczek na Skrzyczne i Równicę
Kategoria Rower
Wilamowickie kopalnie rudy żelaza
-
DST
44.40km
-
Teren
5.00km
-
Czas
02:40
-
VAVG
16.65km/h
-
VMAX
58.40km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
W poszukiwaniu kolejnych kopalń rudy żelaza. Kisielów a potem ewentualnie Wilamowice. Wydawało mi się że dobrze wytypowałem miejsce gdzie mogły być kopalnie w Kisielowie, pewien swego pojechałem do pewnego lasu a tu ZONK. Jakies nierówności terenowe wprawdzie były ale nic konkretnego. Dalej strome skarpy i nawet ułamka łupka nie spatrzyłem w potoku.
Kisieów
Las w Kisielowie
W Skoczowie
Lecim zatem na Skoczów i na drugą stronę do Wilamowic. Mała wioseczka, ruiny dworu, pastwiska, krowy i nic za wiele. Bym zapomniał, no i były też kopalnie. Kilka lat temu znalazłem spore doły i hałdy. Niedawno dostałem informację o 2 hałddach w innym miejscu. Publikacja na temat martwic wapiennych na terenach dawnych terenów górniczych w Górkach Wielkich i Wilamowicach.
Pojechalem w oznaczone miejsce lecz nieco wcześniej skręciłem w lesie w inną dróżkę, aby duży jar dopływu potoku obejść i sprawdzić czy wcześniej czegoś nie ma. No i masz znalazłem jedną, drugą, potem trzecią, czwartą i piątą hałdę. Najlepsze że nie tam gdzie profesory :) Przy kazdej z nich lej po dawnym szybie. Poszedłem nad potok i w trzech miejscach przecina on warstwy ciemnych łupków. Niestety czasu za dużo nie miałem i musiałem odpuścić "ich miejsce". Jutro sprawdzę.
Największa hałda
Rower w leju po szybie
Druga hałda a za nią dół po szybie
Trzecia hałda. Za nią jest ta 1
Łupki w potoku
W Wilamowicach były conajmniej 3 pola górnicze. Możliwe więc że dwa są obok siebie i tam gdzie oni coś znaleźli jest sąsiednie pole.
Kategoria Rower
Ustroń
-
DST
46.90km
-
Teren
2.00km
-
Czas
02:32
-
VAVG
18.51km/h
-
VMAX
58.80km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Pochmurny dzień, ponury dzień ale co tam idę na rower.
Ponuro i pochmurno
Dom po wybuchu gazu
Pod lwem
Kempa U Jonka
Źródło pod Małą Czantorią
Zima wraca
Na Usypie
Być może kolejna hałda
Stara chata
Kolory zimy
Ostry
Kategoria Rower
Zaginione ustrońskie kopalnie
-
DST
48.22km
-
Teren
5.00km
-
Czas
02:22
-
VAVG
20.37km/h
-
VMAX
60.10km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Dzisiaj Ustroń kojarzy się z górami, z uzdrowiskiem i sanatoriami. Dawno temu był malutką wioską. Znaczna zmiana nastąpiła w II poł XVIII w. gdy odkryto w Ustroniu i okolicach złoża rudy żelaza. Z tego powodu też zdecydowano o budowie Wielkiego pieca, który dał początek ustrońskie hucie. Z rudy wytapiano żelazo i wyrabiano różne rzeczy jak np narzędzia, krzyże, części maszyn czy nawet kule armatnie.
Choć tutejsza ruda zawierała niezby dużo bo ok 20% Fe to było jej bardzo dużo. Tak samo zakładanych kopalń było mnostwo, wiec potem zadecydowano o budowie kolejnej huty w Trzyńcu.
Od jakiegoś czasu szukam miejsc gdzie wydobywano tą rudę. Nie chodzi o miejscowości, bo te są raczej znane ale o konkretne miejsca. Gdzie i kiedy? U nas niestety nie ma zbyt wiele informacji. Okazało się że są ale w austriackich i czeskich archiwach. W tym bardzo pomocny stał się kol Dominik z czeskiego Milikowa z którym współpracuje. Do części dokumentów i map dotarł on a część znalazłem ja. No i tak ruszyliśmy konkretniej z tematem.
Dzisiaj pojechałem właśnie do Ustronia. Według wpisów w Księdze Górniczej było tam conajmniej 5 pól górniczych.
Muzeum ustrońskie, dawna huta
Wielki młot
Wyobrażenie wejścia do sztolni
Kuźnia w Ustroniu
Jednym z miejsc związanych z wydobyciem rudy żelaza w Ustroniu jest Źródło żelaziste. Wypływa z niego lekko rdzawa woda gdyż dawniej była tu sztolnia. Ok 300 m dalej były kopalnie. Potem szyby zasypano a tę sztolnię zawalono. Dosyć długo istniały jeszcze hałdy ale w końcu je zniwelowano a w okolicach pobudowano nowe domy
Źródło żelaziste
Starą chałupa
Drugie miejsce to odkryte przeze mnie kopce z wyraźnymi lejami po szybach pod M.C.
Kopalnie pod Małą Czantorią
Trzecie i czwarte pole górnicze też pod M.C. ale z innej strony. Byłem tam wczoraj. Jedno miejsce odnalazłem ale sztolnia jest najprawdopodobniej zasypana. Drugie niestety na prywaynym ogrodzonym terenie.
No i zostało piąte nieznane mi wcześniej miejsce. Lokalizację ustaliłem wg starej mapy.
Sztolnia na mapie z XIX w
Potok z mapy
Nie spodziewałem się że znajdę coś konkretnego, bo przecież tyle czasu minęło. A tu masz ..
Zamurowana sztolnia
Kategoria Rower
Ustroń Jelenica (Erzhercog Eisenerzbergbaus)
-
DST
39.56km
-
Teren
5.00km
-
Czas
02:05
-
VAVG
18.99km/h
-
VMAX
56.50km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Do Ustronia
Tym razem pojechałem sprawdzić pewne miejsce gdzie było pole górnicze a w nim sztolnia. Głęboko wcięta dolinka, las i kamienie. No właśnie w kilku miejscach potok przecina warstwy łupków i nierzadko można spotkać sferosyderyty. Pewnie 150 lat temu kończyło się tu wydobycie ale woda robi swoje i wypłukała to co zostało.
Ustroń
Mała Czantoria
Stara chałupa
Dolinka w której była sztolnia
Warstwy łupków
Sferosyderyt
Kategoria Rower
Leszna Górna, Puńców (Erzhercog Eisenerzbergbaus)
-
DST
29.87km
-
Teren
4.00km
-
Czas
01:50
-
VAVG
16.29km/h
-
VMAX
51.70km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Po okolicy, górki i dołki. Tym razem zajrzałem w miejsce wspomniane przez kronikarza Kojkowic związane z wydobyciem rudy żelaza. Byłem tam już raz w lecie ale było pozarastane. Trafiłem wtedy na jeden głębszy dół po szybie. Teraz fajnie wszystko widać. Pole górnicze znajduje się w prywatnym lesie. Tabliczka byla odwrocona, więc jakby co to nie zauważyłem. No to cichaczem jadę i znalazłem kilka hałd a także kilka dawnych szybów. Potem na przekaj do drogi.
W Kojkowicach
Przebiśniegi
Rudne górki
Kategoria Rower
Kopalnie pod Małą Czantorią (Erzhercog Eisenerzbergbaus)
-
DST
36.55km
-
Teren
2.00km
-
Czas
02:12
-
VAVG
16.61km/h
-
VMAX
46.50km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Nie chce się powtarzać ale znowu znalazłem kopalnie rudy żelaza i pojechałem sprawdzić na miejscu. Tym razem pod Małą Czantorią w miejscu nieoczywistym. Nie ma ich na znanych mi mapach ani na mapie górniczej Hoheheggera z 1846 r. Z jakiego okresu więc pochodzą? Albo są starsze i ukończono w nich działalność zanim dyrektorem Komory Cieszyńskiej został L. Hohenegger albo powstały w 2 poł. XIX i jeszcze ich tam nie ma. Gdyby jednak były młodsze to pewnie zaznaczono by je chociażby na mapie III wojskowego mapowania. Zakładam więc że są starsze, być może jedne z najstarszych w regionie.
Zamek w Dzięgielowie i Czantoria
Piersi Saby
Kto pamięta taki film przygodowy z R. Chamberlainem według powieści H.R. Haggarda "Kopalnie Króla Salomona"? Akcja działa się w Zimbabwe a kopalnie złota znajdowały się w górach przypominających piersi kobiety. Nazwą nawiązywały do biblijnej królowej Saby, która miała odwiedzić Króla Salomona w Jerozolimie.
My też takie mamy ⛰️⛰️ a na zboczach dawne ⚒️ rudy żelaza. U podnóża Zadniego Gaju i Gołaznej na tzw Pańskim Polu w XIX w. prowadzono roboty górnicze w szybach i sztolniach a pozostałościami są wydobyte kupy ziemi zwane łopukami.
Hałda dawnej kopalni w Cisownicy
Inna hałda górnicza w Cisownicy
Źródło zażelaźnione. Podobno woda wypływa ze zlikwidowanej sztolni.
Z Cisownicy udałem się w pewne miejsce które odkryłem za pomocą Lidaru. 7 lub 8 szybów kopalnianych w lesie. Gdyby to były zwykle pagórki to głowy bym sobie nie zawracał. Tam jednak w bliskiej odległości zlokalizowałem 7 hałd górniczych za którymi do dzisiaj można znaleźć spore zagłębienie po dawnych szybach. I tak przy każdej z nich. Ósmego miejsca nie jestem pewien gdyż nie ma wyraźnego leju a odwał może pochodzić z innego szybu, gdzie ziemię odwożono w różne strony.
Ujście sztolni
Hałda kopalni
Hałda kopalni
Zawalony gałęziami szyb kopalni
Możliwy wygląd kopalni, sztolnia i boczne chodniki z szybami wydobywczymi
Kopalnie pod Małą Czantorią na mapie z XVIII w (1780-1783) EisenBergwerk
Kategoria Rower
Kalembice i Rudów (Erzherzog Eisenerzbergbaus)
-
DST
18.45km
-
Teren
2.00km
-
Czas
01:08
-
VAVG
16.28km/h
-
VMAX
55.60km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Kalembice 2. Znowu pojeździłem po miejscach nieodwiedzanych. Kiedy byłem w szkole podstawowej mieliśmy działkę w Kalembicach przy lasku. Często tam ganialiśmy a las nazywaliśmy "Chrost". No i byłem zdziwiony jak dowiedziałem się że w Kalembicach było 11 pól górniczych. Mało tego, dwa z nich miały być w tym lasku. Kilka lat temu "załatwiłem" sobie mapy katastralne Kalembic i Pastwisk z 1836 r. Mapa przydaje się gdyż w akcie nadania każdego pola ⚒️ podano od którego domu (nazwisko i nr), w jakiej odległości i kierunku znajduje się szyb (dukelbau). Co ciekawe w opisie las nosi nazwę Dembi Wald a 2 pola St. Helena Zeche i Walden Zeche. No dobra rozpisałem się ale prawda jest taka że tym razem nic nie znalazłem co wskazywałoby na jakąkolwiek działalność górnicza. W potoku też ni śladu. Wracałem przez Rudów. Nazwa też kojarzy się z tematem. Tym bardziej że w Księdze Koncesji i Nadań jest 17 pól górniczych w Zamarskach. Na razie nie wnikałem i nie mam odpowiedniej mapy ale Rudow to też część Zamarsk. Dzisiaj 18 km.
Chrost, Dembi Wald
TK na skraju lasu
Kamieniołom na Rudowie
Piotrówka
Kategoria Rower
Kalembice (Erzherzog Eisenerzbergbaus)
-
DST
17.70km
-
Teren
4.00km
-
Czas
01:05
-
VAVG
16.34km/h
-
VMAX
51.40km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Po pracy krótki wypad do Kalembic. Dawniej wioska a teraz dzielnica Cieszyna. W poł. XIX w. i tam również wydobywano rudę żelaza. Mało kto wie że w Kalembicach było 11 pól górniczych.
Nad potokiem
W lesie
Skała
Rudy wodospadzik
W lesie
Jama
W Boguszowicach
Kategoria Rower