Leszna Dolna i Wędrynia (Erzherzog Eisenerzbergbaus)
-
DST
35.24km
-
Teren
5.00km
-
Czas
02:30
-
VAVG
14.10km/h
-
VMAX
48.50km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Przejażdżka eksploracyjna. Zapomniane kopalnie rudy żelaza Komory Cieszyńskiej. Ponad 100 lat Komora Cieszyńska wydobywała rudę żelaza dla swoich hut. Oprócz odkupionej huty w Baszce wybudowano hutę w Ustroniu a potem w Trzyńcu. Działalność KC nie ograniczała się tylko do Śląska Cieszyńskiego gdyż potem przejęto hutę w Węgierskiej Górce, wybudowano zakład w Leskowcu koło Frydka i prowadzono działalność gorniczo-hutniczą na Słowacji. Mnie interesuje oczywiście działalność górnicza na Śląsku Cieszyńskim czyli prościej mówiąc miejsca skąd wydobywano rudę żelaza dla rewiru ustrońskiego i trzynieckiego.
Pagórki
W tajemnym dokumencie Komory Cieszyńskiej opisującym pola górnicze, szyby i sztolnie przekazane w 1849 r. Hucie trzynieckiej (wcześniej wszystkie rewiry należały do Ustronia) wymieniono kilka takich miejsc w Lesznej Dolnej. Wcześniej znałem jedynie położenie szybu Rudolf w tej miejscowości. W spisie wymieniono min pewien las opisany Walaski Maz. Dzisiaj taka nazwa już nie funkcjonuje ale inna wskazówka wydawała się być bardzo pomocna. Pojechałem i od strzału znalazłem dwa kopce będące hałdami wydobytej ziemi. Tuż za nimi znajdują się też leje po zasypanych szybach.
Hałda wydobytej ziemi z szybu
Na leśnej trasie
Kamień górniczy
Kładeczka
Kolejny kamień górniczy
Z Lesznej udałem się do Wędryni. Tam wymienianych jest 5 pól górniczych oraz 2 pola wspólne na gruntach Wedryni i Lesznej Dolnej. Najpierw odnalazłem wspólne pole St. Rudolf Zeche II lub St. Philipp und Jacob (to jeszcze do ustalenia). Potem jedno z wędryńskich pól.
W polach było po kilka szybów a w tym drugim jeszcze sztolnia.
Hałda w lesie
Wielka hałda. Wygląda jak zwykły pagórek ale skład takiej hałdy to w dużej mierze łupki wydobyte z szybu.
Szyb oczywiście z tyłu takiej kupy ziemi i tam też zbocze jest łagodniejsze gdyż taczkami wywozili ziemię.
Rower w leju po szybie
Tak mógł wyglądać szyb
Kolejny szyb w Wędryni i wierzch hałdy
Hałda z boku
Kilkadziesiąt metrów poniżej jest druga hałda będąca kupą ziemi wydobytej ze sztolni, która biegła do szybu
Wapienniki w Wędryni
Na koniec zjechałem do wsi gdzie akurat przebudowują dawny dwór Borka. Budynek już dawno nie przypominał szlacheckiej siedziby ale teraz to już zupełnie przesadzili.
Kategoria Rower