Punzauer Eisen Bergwerke
-
DST
16.45km
-
Teren
4.00km
-
Czas
01:02
-
VAVG
15.92km/h
-
VMAX
55.20km/h
-
Sprzęt Kellys Magnus
-
Aktywność Jazda na rowerze
Pogoda niepewna więc niedaleko po okolicy. Tym razem do Puńcowa gdzie miały być jedne z najstarszych kopalń rudy żelaza. W późniejszych czasach założono tam kolejne kopalnie. Huta w Ustroniu powstała w 1772 r. a główną przyczyną było znalezienie pokładów rudy kilka lat wcześniej w okolicy. Na mapie I wojskowego mapowania z lat 1780-83 zaznaczono kilka kopalń, min w Ustroniu, Cisownicy, Wędryni i w dwóch miejscach w Puńcowie. Jedno z nich, te bardziej na wschód zlokalizowałem już kiedyś. Teraz udałem się na poszukiwanie drugiego. Na mapce dorysowałem górnicze kuple.
+
Kopalnie rudy Eisen Bergwerke w Puńcowie na mapie z XVIII w.
Puńców
Ławeczka puńcowska
Dworek
Na mapce jest potok. Niesamowita dolinka. Teraz jest moda na tzw Ścieżki w koronach drzew. Tam oczywiście półżartem zrobiłbym dla odmiany Ścieżkę w korycie potoku. Wiszące mostki, kładki, drabinki itp. A co można zobaczyć? Kilkumetrowe skarpy i pięknie odsłonięte cieszyńskie łupki.
Niesamowita dolinka potoku
Skalne koryto
Dolinka potoku
Dolinka
Ciekawie robi się nieco dalej gdyż w kilku miejscach potok przecina warstwy łupków ze sferosyderytami. Oczywiście te widoczne są zwietrzałe ale śledząc ich ukos i przebieg nieco dalej kopano właśnie w poszukiwaniu właściwej rudy. Potok ma tam też rdzawa barwę.
Skarpa z łupkami
Rdzawka
Rdzawe wypływy świadczące o zawartości żelaza
Idąc tam gdzie spodziewałem się znaleźć szyb znalazłem właściwie trzy szyby. Obecnie to doły wypełnione wodą a wokół już mocno zniwelowane wały i hałdy zawierające łupki.
Stary szyb z wodą w leju
Największy szyb © daniel3ttt
Dawny szyb górniczy
Znalezisko w potoku
Po oczyszczeniu w domu
Kategoria Rower