daniel3ttt prowadzi tutaj blog rowerowy

Ropiczka i Godula

  • DST 62.64km
  • Teren 3.00km
  • Czas 03:20
  • VAVG 18.79km/h
  • VMAX 68.80km/h
  • Sprzęt Kellys Magnus
  • Aktywność Jazda na rowerze
Niedziela, 7 lipca 2024 | dodano: 07.07.2024

Ciągnie wilka do lasu, ciągnie górala w góry. Jakieś góralska krew płynie też w moich żyłach, bo mama pochodziła ze wsi koło Makowa Podhalańskiego i Myślenic. Rodzina od strony taty pochodzi natomiast z okolic Krakowa, tz dziadek był stamtąd. Nazwisko ponoć flamandzkiego pochodzenia ale przodkowie musieli dawno temu przybyć skoro w spisach w Morawicy mieszkali już w 2 pół XVII w. Mama taty była z pokoleń  cieszynioczka choć jej nazwisko Hess także nie Polskie. Niedawno byłem w Morawce I przy okazji pisałem że dziadek tej babci, czyli mój prapradziadek był gajowym. Dostał pracę w Morawce i tam się przeprowadził. Potem, być może jak zakończył pracować wrócił z rodziną do Kalembic koło Cieszyna. 
Mój brat tak się zaangażował że nie tylko odnalazł z każdej strony przodków rodziny do kilku i kilkunastu pokoleń, ale też doszukał sie wielu historii rodzinnych.

Dzisiaj całkiem spontanicznie udałem się do Morawki aby stamtąd wyjechać na Ropiczkę. Do Morawki wróć, do Morawki wróć... Piosenka znanych braci? Jakoś tak to leciało ;) Przy okazji chciałem zajrzeć na miejsce gdzie mieszkał Jan Hess. Jego nazwisko przypisane jest w księgach do nr 181 w Morawce. Tamtego domu już nie ma, ale na polu gdzie stał została studnia. Numer domu odszukać natomiast można było wg starych map. Na ogrodzonym polu leżały krowy więc tam nie lazłem. Z Doliny Wielkiego Lipowego dosyć wysoko asfaltem a potem zielonym szlakiem na Ropiczkę. Następnie na Godula i do Ligotki Kameralnej. 

W Morawce
W Morawce
Dolina Lipowego
Dolina Lipowego
Pole gdzie stał dom w którym mieszkał Jan H.
Pole gdzie stał dom w którym mieszkał Jan H.
Pole z drugiej strony. Dom stał tam gdzie leżą krowy a studnia dalej jest
Pole z drugiej strony. Dom stał tam gdzie leżą krowy a studnia dalej jest
Wycinek mapy
Wycinek mapy z XIX w.
Potok Wielki Lipowy
Potok Wielki Lipowy
Na podjezdzie
Na podjezdzie
Asfalt dochodzi dosyc wysoko, potem do schroniska szlakiem. 
Zielony szlak
Zielony szlak 
Schronisko na Ropiczce
Schronisko na Ropiczce
Godula
Godula


Kategoria Rower


komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!