Pagórki Opolszczyzny
-
DST
212.76km
-
Teren
5.00km
-
Czas
09:16
-
VAVG
22.96km/h
-
VMAX
59.70km/h
-
Sprzęt Merida Matts10
-
Aktywność Jazda na rowerze
Majówka eksploratorska na Opolszczyźnie. Dzień wcześniej wytypowałem sobie kilka miejsc do odwiedzenia i miałem wyruszyć jeszcze przed świtem. Poranne temperatury skutecznie ostudziły jednak mój zapał. No nic nawet o 6 było -1*C. W drodze do Karwiny nad Olzą aż unosiła się para i dopiero w Bohuminie było 5*C. Potem na szczęście już coraz cieplej.
Bohumin
Kilka razy przekraczałem granicę. Z Bohumina do polskich Chałupek ale już niedaleko w Rudyszwałdzie na powrót do Czech do Hatu. Potem znowu do polskiego Owsiszcza i za wioską do Czech do Pistu. Nieco dalej w Sudicach na polską stronę.
Chuchelna zamek
Sudice
Niedaleko Kietrza znajduje się tajemnicza kopalnia gipsu "Dzierżysław". Tajemnicza bo rożne pogłoski chodzą o tym miejscu. Czytałem nawet że podczas II WŚ w jej podziemiach miała funkcjonować hitlerowska fabryka. Cały ten obszar jest zalesiony i poruszanie się po jej terenie może być niebezpieczne. Poza kilkoma zrujnowanymi budynkami i ceglanymi ruinami dawnej infrastruktury pełno jest zapadlisk, dołów i niewielkich jeziorek. Oczywiście te jeziorka to nierzadko zapadnięte podziemne wyrobiska. Woda w nich mętna z domieszką obecnego w okolicach gipsu. Ale się tam nałaziłem... Myślałem że będzie mniej zieleni i że łatwo znajdę zachowane szyby kopalniane. W końcu udało się trafić na szyb upadowy "Anna" i Upadową "Schodową". W tym pierwszym znajdują się dwie równoległe upadowe schodzące pod katem ok 30 stopni. Jedna służyła do schodzenia a druga do transportu urobku. Obie po kilkudziesięciu metrach zalane są pod strop. Upadowa "Schodowa" zapewne była pomocniczym szybem albo awaryjnym i schodzi głębiej i stromiej w dół. Na dole również jest zalana.
Kopalnia Dzierżysław, jakieś betonowe ramy
Pozostałości budynków
Upadowa Anna
Upadowa Anna
Upadowa Schodowa
Upadowa Schodowa na I poziom
Zalany chodnik
Dalej pojechałem odwiedzić ruiny zamku w Nowej Cerekwi oraz ruiny kościołów w Wojnowicach i we Włodzieninie. W tej trzeciej wiosce dodatkowo zaliczyłem trzy grodziska.
Ruiny zamku w Nowej Cerekwi
Ruiny kościoła w Wojnowicach
We wieży
Włodzienin
Widok z wieży na grodzisko średniowieczne
Flaga na wieży i Jeseniki
Grodzisko średniowieczne
Powrót przez wioseczki z całkiem nieraz ładnymi widokami.
Pola rzepaku i dziurawa droga
Tworków ruiny zamku
Kategoria Rower