daniel3ttt prowadzi tutaj blog rowerowy

Zbytków, Rudzica, Grodziec

  • DST 95.47km
  • Teren 2.00km
  • Czas 04:11
  • VAVG 22.82km/h
  • VMAX 68.50km/h
  • Sprzęt Kellys Magnus
  • Aktywność Jazda na rowerze
Czwartek, 11 czerwca 2020 | dodano: 12.06.2020

Taka sobie przejażdżka w temacie historycznych budowli.

Chatka i kot Baby Jagi
Chatka i kot Baby Jagi 
Dwór w Bąkowie
Dwór w Bąkowie. 
Bąków po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1536 r. Wieś początkowo była własnością książąt cieszyńskich.  W 1552 Bąków został podarowany przez księcia Wacława III Adama Piotrowi Czelo z Czechowic. Potem należała do Bludowskich i  Kalischów. Obiekt zwany dworem wybudował w XIX w. Teofil Kubica.
Dwór w Zbytkowie
Dwór w Zbytkowie 
Zabudowania folwarku i dwór w Zbytkowie pochodzą z XIX wieku. Historia majątku jest jednak starsza. Jest on zaznaczony m.in. na osiemnastowiecznych mapach.
Strumień
Strumień 
Folwark we Frelichowie
Folwark we Frelichowie  
Tutejszy folwark założyła Komora Cieszyńska prawdopodobnie w 1698 r. Obejmował on 297 hektarów powierzchni. Na mapach z XIX w. nosił nazwę Fröhlich Hof i oprócz niego we wsi były tylko 24 domy. Zatrudnienie w miejscowym folwarku znajdowały osoby z różnych części wielonarodowej monarchii austro-węgierskiej. W 1866 r. połączone majątki Bąków, Zbytków, Strumień, Mnich i Frelichów tworzyły tzw Dwór Albrechtshof z siedzibą we Frelichowie. Po zakończeniu I wojny światowej Komorę zlikwidowano, a nieruchomości przeszły na własność państwa polskiego. Ostatni właściciel Komory Cieszyńskiej – Arcyksiążę Fryderyk Habsburg w 1927 roku upomniał się o ziemie położone po polskiej stronie Śląska Cieszyńskiego. Trybunał Sądowy odrzucił żądania Fryderyka, stwierdzając, że Komora Cieszyńska nie była majątkiem prywatnym Habsburgów. Budynek należał potem do Stadniny Koni w Ochabach o czym świadczy jeszcze tablica nad wejściem. Obecnie wygląda na to że znajdują się tam mieszkania komunalne lub socjalne.
Na podjeździe
Na podjeździe 
Dwór w Rudzicy
Dwór w Rudzicy 
Barokowy dwór wybudował w XVII w. baron Jerzy Leopold Skarbiński dziedzic Rudzicy, Landeka, Grodźca i Stonawy w miejscu istniejącego od ok.1300 r. drewnianego dworu obronnego. Później obiekt przebudowano przez co zatracił pierwotną formę. Ciekawostką są istniejące pod budynkiem rozległe podziemia.
Widok z Bielowicka
Widok z Bielowicka 
Zamek w Grodźcu
Zamek w Grodźcu
Zamek został wybudowany prawdopodobnie w XIV w. na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli obronnej.  Na początku XVI w. Grodziec nabył Maciej Grodecki  z Brodów herbu Radwan, kasztelan cieszyński.  W 1550 r. zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez Henryka Grodeckiego, a w połowie XVII w. w stylu barokowym, przez następnych właścicieli, Marklowskich. W wyniku kolejnych zmian zamek został wzbogacony o kolejne wieże (ma ich do dzisiaj siedem) oraz taras z potężnymi schodami prowadzącymi do rozległego parku.
W Bładnicach
W Bładnicach 


Kategoria Rower


komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!