daniel3ttt prowadzi tutaj blog rowerowy

Karwina i okolica

  • DST 54.76km
  • Teren 5.00km
  • Czas 02:28
  • VAVG 22.20km/h
  • VMAX 52.60km/h
  • Sprzęt Kellys Magnus
  • Aktywność Jazda na rowerze
Wtorek, 7 listopada 2017 | dodano: 07.11.2017

Rankiem do Karwiny

W Karwinie w parku
W Karwinie w parku
Pomnik
Odnowiony pomnik pamięci poległych w I WŚ
Krzywy kościół
Krzywy kościół
Kopalnia Gabriela
Kopalnia Gabriela
Kopalnia Barbara
Kopalnia Barbara
Jeszcze jeden odnowiony pomnik
Jeszcze jeden odnowiony pomnik
Wspomnę jednak o jego historii bo wiele podobnych miejsc w Polsce urasta do miana symboli a tu wiedzą o tym tylko nieliczni.
Chociaż dzisiaj w Karwinie mieszka tylko ok 8% ludności narodowości polskiej to przed I WŚ Polaków było ok 60%. Niemców było 35% a Czechów tylko 5%. Wre Frysztacie Polaków było jeszcze więcej bo 82%. Mimo tego po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. powiat karwiński znalazł się w Czechosłowacji. Dopiero w 1938 r. po zajęciu  (po naszemu odzyskaniu) tzw Zaolzia miasto z okolicą wróciło do państwa polskiego.
Karwina była  jednym z pierwszych miejsc na Śląsku Cieszyńskim, które doświadczyły okropności hitlerowskiej okupacji. Już od 1 września 1939 r. zaczęły się aresztowania obywateli polskiego pochodzenia z okolic. Aresztowano byłych powstańców śląskich  oraz osoby sprzyjające polskiej sprawie. 17 września zabrano 12 więźniów z karwińskiego więzienia, które mieściło się w ratuszu i umieszczono w osobnej celi. Ośmiu innych więźniów politycznych przetransportowano następnego dnia do lasu koło kopalni Barbara i kazano im wykopać głęboki dół. Musieli następnie odejść 100 m. i położyć się twarzą do ziemi. Jeden z nich odwrócił jednak głowę i widział jak z samochodu prowadzono w pobliże jamy 12-tu polskich więźniów.
Rozstrzelano ich na miejscu i wrzucono do dołu.
Ci którzy zasypywali miejsce zbrodni pod groźbą takiej samej kary zostali zmuszeni do milczenia. Dzięki wykonanemu potajemnie zaciosowi na drzewie po wojnie można było odszukać leśny grób a ofiary ekshumować i pochować z należytym szacunkiem.
Miejsce zostało upamiętnione niewielkim pomnikiem, do którego przychodziły pamiętające osoby oraz dzieci z okolicznych szkół. Z czasem jednak pomnik zarósł i tablica zniknęła.
Dzięki pamięci i pracy kilku osób miejsce zostało niedawno odnowione.
Tablica
Tablica
Potem powłóczyłem się trochę po lesie i terenach kopalnianych
Nad jeziorem Mokros
Nad jeziorem Mokros


Kategoria Rower


komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!