daniel3ttt prowadzi tutaj blog rowerowy

Szańce i Ochodzita

  • DST 108.00km
  • Teren 10.00km
  • Czas 05:40
  • VAVG 19.06km/h
  • VMAX 64.50km/h
  • Podjazdy 1250m
  • Sprzęt Kellys Magnus
  • Aktywność Jazda na rowerze
Sobota, 18 stycznia 2014 | dodano: 18.01.2014

Miałem więcej czasu więc pojechałem w góry. Celem dzisiejszego wyjazdu było znalezienie dwóch szańców, które wchodziły w skład umocnień rejonu Przełęczy Jabłonkowskiej. W Mostach u Jabłonkowa znajduje się Wielki Szaniec a w okolicach kilkanaście innych. Dwa lata temu zjeździłem znane mi wcześniej oraz odszukałem pozostałe szańce, w sumie 17 obiektów. Niektóre są dobrze zachowane a z innych pozostało niewiele. Wszystkie te obiekty były bowiem ziemno-kamiennymi fortyfikacjami z okresu od XVI do XVIII w.
Niedawno "wpadło mi w ręce" super narzędzie do lokalizacji wszelkich nierówności terenowych. dla wtajemniczonych powiem tylko że chodzi o wirytualne geodezyjne mapy wykorzystujące technikę LIDAR. Dzięki niej zlokalizowałem zupełnie dotąd nieznany szaniec w lesie w Bukowcu. Kontaktowałem się z kilkoma obeznanymi w tematyce osobami, w tym z pracownikiem muzeum w Czeskim Cieszynie, który zna temat jak mało kto, jest autorem wielu publikacji na temat Szańców Jabłonkowskich i okazało się że szaniec nie jest znany. Pan M. Krul w swoich publikacjach pisze o 18 szańcach. Napisałem więc do niego z zapytaniem gdzie miałby się znajdować ten osiemnasty szaniec? Wymieniłem mu znane mi 17 obiektow a on podesłał mi wycinek starej mapy z wyobrażeniem szańca w Istebnej, czyli mniej więcej w połowie drogi między Małym Szańcem (nad Trójstykiem) a Wolim Szańcem pod Ochodzitą). Szaniec stał na wzgórzu dawniej zwanym Burowi Grun a obecnie Babia Góra ale Pan Krul pisał że tam nie był i że pewnie tam nic już nie ma.
W ruch poszedł LIDAR i zlokalizował szaniec. Tak więc jest 18-ty a ja miałem jeszcze swój 19-ty.

Pojechałem po nocnej zmianie. Rano była masakrycznie gęsta mgła. Podskoczyłem do domu, zjadłem swoje musli z mlekiem + kawa i ok 6 ruszyłem do Bukowca. W Bukowcu znajdują się dwa znane szańce, tzn Suszański Szaniec i Bukowieckie szańce na Karolowej Kępie, w których skład wchodzą trzy reduty. Szaniec który chciałem znaleźć, miał znajdować się na stoku wzgórza zwanym Hradek. Wzgórze leży naprzeciwko Karolowej Kępy, po lewej stronie drogi do Istebnej.
Z drogi wjechałem w las i tyle ile dało się jechać to jechałem a potem prowadziłem. Najpierw znalazłem kamień graniczny Komory Cieszyńskiej a zaraz potem ujrzałem wały szańca. Szaniec jest w super stanie, prawie bez uszkodzeń ale porośnięty gęstym lasem. W lecie, kiedy jest więcej zieleni na pewno była by walka z krzaczorami. Co do szańca to jest to typ rawelinu o bokach długich na ok 45 m.
Wały mają wysokość ok 2-3 m. przed nimi sucha fosa, w czole platforma dla działa. Niemal identyczny szaniec znajduje się Na Dziołku, tj na wzgórzu na czesko-polskiej granicy niedaleko przejścia granicznego z Jaworzynki do Hrczawy, z tym że szaniec Na Dziołku na większy kąt rozwarcia.
Z szańca pojechałem na szczyt Hradku a potem na Bukowieckie Szańce. Dzisiaj chciałem obejrzeć sobie dokładnie więcej szańców, które już znałem i tak w dalszej kolejności odwiedziłem: Suszański Szaniec, Szaniec Na Dziołku, Szaniec Hrczawa, oraz Mały Szaniec.
Z doliny Czadeczki wyjechałem do Istebnej i odszukałem także ten szaniec na Burowim Gruniu. Czytelny jest zarys wałów, ale faktycznie z szańca niewiele zostało. Zrobiła się wspaniała pogoda więc pojechałem jeszcze na Ochodzitą i Koczy Zamek. Powrót przez Stecówkę, Wisłę i ustroń.

Poranna mgła w Czeskim Cieszynie
Poranna mgła w Czeskim Cieszynie
Nawsie, Kozubowa i Ostry
Nawsie, Kozubowa i Ostry
Bukowiec
Bukowiec
Bukowiec i wzgórze Hradek
 
Wały szańca na Hradku
Wały szańca na Hradku
Szaniec na Hradku, czoło rawelinu
Szaniec na Hradku, czoło rawelinu
Szaniec Na Hradku, wał
Szaniec Na Hradku, wał
A tak wygląda w technice LIDAR Szaniec Na Hradku, Bukowieckie sz. i Suszański sz. Bukowieckie szańce, rodkowy rawelin
Bukowieckie szańce, środkowy rawelin
Widok z Bukowieckich szańców
Widok z Bukowieckich szańców
Krowy w połowie stycznia koło Suszańskiego szańca
Krowy w połowie stycznia koło Suszańskiego szańca
Suszański Szaniec
Suszański Szaniec
Suszański szaniec, w środku dobrze zachowane platformy dla dział w narożach
Suszański szaniec, w środku dobrze zachowane platformy dla dział w narożach
Szaniec Na Dilku, prawie taki sam jak ten Na Hradku
Szaniec Na Dilku, prawie taki sam jak ten Na Hradku
Hrczawa
Hrczawa
Szaniec w Hrczawie
Szaniec w Hrczawie
Kucyki na Trójstyku
Kucyki na Trójstyku
Mały Szaniec
Mały Szaniec
Mały szaniec, wały i fosa
Mały szaniec, wały i fosa
Dawne przejście turtstyczne w dolinie Czadeczki
Dawne przejście turtstyczne w dolinie Czadeczki
Przez Czadeczkę wbród, Czadeczka należy do zlewiska Morza Czarnrego
Przez Czadeczkę w bród, Czadeczka należy do zlewiska Morza Czarnego
Szaniec Burowi Grun
Szaniec Burowi Grun
Widok z Szańca burowi Grun na Ochodzitą
Widok z Szańca Burowi Grun na Ochodzitą
Na Ochodzitej 895 m
Na Ochodzitej 895 m
Widok z Ochodzitej na Koczy Zamek
Widok z Ochodzitej na Koczy Zamek
Koczy Zamek
Koczy Zamek
W dolinie Olzy
W dolinie Olzy
Stecówka
Stecówka
Wisła, hotel Gołębiewski
Wisła, hotel Gołębiewski


Kategoria Rower


komentarze
Skowronek
| 17:22 niedziela, 19 stycznia 2014 | linkuj Ciekawe, ciekawe... Ty to zawsze coś zajmującego opiszesz.
Marek87
| 21:57 sobota, 18 stycznia 2014 | linkuj Daniel, z samolotu. Bynajmniej kojarzę z tego co mnie uczono. Szybko wyguglałem, bo dotarcie do notatek trochę by zajęło: "Instruments are mounted on a single- or twin-engine plane or a helicopter". Źródło: http://forsys.cfr.washington.edu/JFSP06/lidar_technology.htm
Mniejsza z tym. Widzę nowe foty. Fajne widoki z Ochodzitej!
daniel3ttt
| 21:07 sobota, 18 stycznia 2014 | linkuj Chyba z satelity
Marek87
| 20:52 sobota, 18 stycznia 2014 | linkuj Nieźle kombinujesz z tymi szańcami. Uparcie i do celu. LIDAR czyli z tego co kojarzę skrót od Light Detection And Ranging. Coś na zasadzie radaru tylko, że robione z samolotu. Widać jak fajnie uwypukla wszystkie nierówności. Gdybym przejeżdżał obok znacznej większości tych "pagórków ziemnych" nigdy bym nie zajarzył, że w nich kryje się jakaś historia... Fajne foty. Szczególnie ta z widokiem z Bukowieckich szańców.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!